Nominations & Elections

CSA 2019 Nomination Results

With the nomination period officially closed, we are pleased to announce the nominees for CSA’s new geographic district and mode-of-practice forum representatives.

On behalf of CSA leadership, thank you to everyone who participated in this year’s nomination process. CSA’s redistricting effort is critically important to enhancing CSA advocacy efforts and delivering increased member value, and your engagement throughout this process will help ensure our shared success.

Online balloting will begin March 26, 2019. If you are a nominee in a contested election, we invite you to submit a brief candidate statement not to exceed 250 words and a headshot so that those in your districts can get to know you better and understand what you hope to achieve as their representative. Please send candidate statements and photos to Matthew Peralta at mperalta@amgroup.us no later than Wednesday, March 20 at 5:00 p.m.

Once the votes are tallied, the delegate positions will be filled by those who receive the most votes. Once delegate positions are filled, any remaining nominees will fill any vacant alternate delegate positions in the order of votes received.

Below are the names of the nominees, noting if they are running in a contested election. The online balloting will begin Monday, March 26, and close Monday, April 9. Voters can view candidate bios and photos during the online election period.

District 1 Nominees (9 delegate positions)

Christian Bohringer, MBBS – Director (uncontested)

Christina Inglis-Arkell, MD – Delegate (uncontested)
Maria Gutierrez, MD – Delegate (uncontested)
Catherine Whang, MD – Delegate (uncontested)
Anubhav Kapoor, MD – Delegate (uncontested)
Matthew Grow, MD – Delegate (uncontested)
Colin Bauer, MD – Delegate (uncontested)

District 2 Nominees (9 delegate positions)

Rondall Lane, MD – Director (uncontested)

Matthias Braehler, MD - Delegate Nominee
Johnny Chew, MD - Delegate Nominee
Seema Gandhi, MD - Delegate Nominee
Adrian Gelb, MB. ChB, DA, FRCPC - Delegate Nominee
Vanessa Henke, MD - Delegate Nominee
Sonali Joshi, MBBS - Delegate Nominee
Stephanie Lim, MD - Delegate Nominee
Thoha Pham, MD - Delegate Nominee
Ahmed Shalabi, MD - Delegate Nominee
Gail Shibata, MD - Delegate Nominee
Claas Siegmueller, MD, PhD, MBA - Delegate Nominee
Wei Zhou, MD - Delegate Nominee 

District 3 Nominees (10 delegate positions)

Sydney Thomson, MD, FASA – Director (uncontested)

Jennifer Basarab-Tung, MD - Delegate Nominee
Brendan Carvalho, MBBCh, FRCA, MD - Delegate Nominee
Lynn Cintron, MD - Delegate Nominee
Genevieve D'souza, MD - Delegate Nominee
Melanie Henry, MD, MPH - Delegate Nominee
Jean-Louis Horn, MD - Delegate Nominee
Kamran Husain, MD, MBA - Delegate Nominee
Christine Jette, MD - Delegate Nominee
Chul-Kyun Park, MD - Delegate Nominee
Muhammad Shaikh, MD, PhD - Delegate Nominee
Raji Swamidurai, MD - Delegate Nominee
Kristen Telischak, MD - Delegate Nominee
Ellen Wang, MD - Delegate Nominee

District 4 Nominees (3 delegate positions)

Jeffrey Rusheen, MD - Director Nominee
Puja Trivedi, DO - Director Nominee

Michael Tang, MD – Delegate (uncontested)
Keren Ziv, MD – Delegate (uncontested)

District 5 Nominees (5 delegate positions)

Henry Gonzalez, MD - Director Nominee
Rajesh Patel, MD - Director Nominee

Eugenia Ayrian, MD – Delegate (uncontested)
Caleb Chu, MD  – Delegate (uncontested)
Wayne Kaufman, MD – Delegate (uncontested)

District 6 Nominees (7 delegate positions)

Lawrence Ong, MD – Director (uncontested)

John Chalabi, MD – Delegate Nominee
Soo Chen, MD – Delegate Nominee
Radhi Dinavahi, MD – Delegate Nominee
Koorosh Elihu, MD – Delegate Nominee
Tara Humphrey, DO – Delegate Nominee
Andrew Kadar, MD – Delegate Nominee
Rana Movahedi, MD – Delegate Nominee
Ron Rothstein, MD – Delegate Nominee
Najmeh Sadoughi, MD – Delegate Nominee
Ali Salehi, MD – Delegate Nominee

District 7 Delegate Candidates (6 delegate positions)

Shalini  Shah, MD – Director (uncontested)

Ahmed Assif, MD, FASA – Delegate Nominee
Armen Chalian, MD – Delegate Nominee
Rakhi Dayal, MD – Delegate Nominee
Mukesh Gupta, MD – Delegate Nominee
Govind Rajan, MD – Delegate Nominee
Omar Satter, MD – Delegate Nominee
Dzuy Vu, MD – Delegate Nominee

District 8 (6 delegate positions)

Robin Seaberg, MD – Director (uncontested)

Alyssa Brzenski, MD – Delegate (uncontested)
Chien-Hsiang Chow, MD – Delegate (uncontested)
Ladan Farhoomand, MD – Delegate (uncontested)
Junichi Naganuma, MD – Delegate (uncontested)
Reema Sanghvi, MD – Delegate (uncontested)
Minh Tran, MD – Delegate (uncontested)

***Please note that the number of delegate positions listed for the mode-of-practice forums is a minimum number, as the total number of delegates will be calculated after the online voting period, when CSA members who have not yet chosen their forum have an opportunity to do so.

Academic Practice Forum Nominees (minimum 5 delegate positions)

Sharon Ashley, MD – Director Nominee
Lee-lynn Chen, MD – Director Nominee
Jeffrey Uppington, MBBS – Director Nominee

Thomas Anderson, MD, PhD - Delegate Nominee
Joyce Chang, MD - Delegate Nominee
David Drover, MD - Delegate Nominee
Joseph Galura, DO - Delegate Nominee
Vivekanand Kulkarni, MBBS - Delegate Nominee
Emily Methangkool, MD - Delegate Nominee
Manuel Pardo, MD - Delegate Nominee
David Shimabukuro, MD - Delegate Nominee
Amrik Singh, MD - Delegate Nominee
Siamak Rahman, MD - Delegate Nominee
Waylan Wong, MD - Delegate Nominee

Small & Solo Practice Forum Nominees (minimum 3 delegate positions )

Jenni Bartlotti Telesz, MD - Director (uncontested)

Osahon Osifo, MD - Delegate Nominee
Michele Raney, MD - Delegate Nominee

Medium Practice Forum Nominees (minimum 5 delegate positions)

Gerard Dang, MD – Director Nominee
Eric Wellmeyer, MD – Director Nominee

Mark Carlisle, MD - Delegate Nominee
Jan Hirsch, MD - Delegate Nominee
Shaun Kunnavatana, MD - Delegate Nominee
Christine Lee, MD - Delegate Nominee
Jeff Lewis, BCH, MB - Delegate Nominee
Todd Primack, DO - Delegate Nominee
Mohammed Radmard, MD - Delegate Nominee
Catherine Roby, DO - Delegate Nominee
Vivian Tanaka, MD - Delegate Nominee
Michael Wangler, MD, MBA - Delegate Nominee

Large Practice Forum Nominees (minimum 3 delegate positions)

John Brock-Utne, MD, PhD – Director Candidate
Harold Humphreys, MD – Director Candidate
Alan Zneimer, MD – Director Candidate

Brian Jones, MD - Delegate Nominee
James Moore, MD - Delegate Nominee
Swayta Reddy, MD - Delegate Nominee

Early Career Practice Forum Nominees (minimum 4 delegate positions) 

Sunny Jha, MD – Director Nominee
Andrui Nazarian, MD – Director Nominee
Justin Pollock, MD – Director Nominee
Aaron  Przybysz, MD – Director Nominee

Beril Abraham, MD - Delegate Nominee
Allison Moriarty, MD - Delegate Nominee
De-An Zhang, MD - Delegate Nominee

In-Training Practice Forum (director elected by current CSA resident delegates and alternate delegates; delegates within each program are chosen by the program director)

Adam J. Milam, MD, PhD - Director (uncontested)